VIJEK TRADICIJESto godina od prve vaterpolo utakmice u Crnoj Gori, odigrane u Herceg Novom

Ove godine navršava se vijek od prve zvanično zabilježene vaterpolo utakmice u Crnoj Gori, koja je odigrana u Herceg Novom u junu 1926. godine. Na toj utakmici sastale su se dvije domaće ekipe, Bijela vila i Špjaža, a pobjedu je odnijela Bijela vila rezultatom 4:2.
Ekipa Bijela vila formirana je na plaži kod hotela Boka, dok je tim Špjaža nastao na plaži Trana, u blizini današnjeg hotela Plaža na Savini. Iz tih neformalnih kupališnih družina razvio se organizovani sport.
Dvije ekipe su se vremenom ujedinile i formirale vaterpolo sekciju u okviru Sportskog kluba Jadran, koji je osnovan 1922. godine. Kao trening baza poslužio je Škver.
Tako je upravo u Herceg Novom postavljen temelj razvoja vaterpola, sporta koji će kasnije postati jedan od najuspješnijih u Crnoj Gori.
Stogodišnjica prve utakmice svjedoči o dubokoj tradiciji vaterpola u gradu i čitavoj Boki kotorskoj, koja i danas iznjedruje vrhunske sportiste.


